Skip to main content

Lapseootus ja sünnitus on elumuutvad kogemused, mis vajavad nii vaimset kui füüsilist valmisolekut. Üks viis, kuidas end sünnituseks ette valmistada on jooga. Jooga on leebe ja vähenõudlik harjutuste kogum, millest võib tulevasel emal palju abi olla. Selles blogipostituses vaatlemegi lähemalt, miks võiks lapseootel naine valida jooga üheks abivahendiks sünnituseks valmistumise teekonnal.

Esimese asjana aitab jooga parandada nii kehalist tugevust kui ka painduvust, mis mõlemad on olulised faktorid nii raseduse kui sünnituse eduka kulgemise juures. Teatud kindlad jooga asendid aitavad tugevdada just neid lihaseid, mis on vajalikud sünnituseks. Näiteks saab tugevdada vaagnapõhjalihaseid, mis aitab vähendada sünnitusel tekkida võivate vigastuste ohtu. Lisaks on suuremas painduvusest abi ka tüüpilise rasedusega sageli kaasnevate valude ja ebamugavuste leevendamisel.

Teiseks aitab jooga vähendada stressi ja ärevust, millest võib tulevasel emal rohkelt abi olla. Rasedus on aeg, mis on sageli tulvil emotsioone ja ebakindlust ning jooga pakub rahustavat ja turvalist ruumi, kus saab õppida lõõgastuma ning meelt rahustama. Õppides keskenduma hingamisele, tehes meditatsiooniharjutusi ning omandades lõdvestumistehnikaid, omandab tulevane ema rea abivahendeid, mille toel hallata stressi ja ärevust raseduse ajal ning valmistuda ette sünnitusprotsessiks.

Kolmandaks on joogast abi ema ja saabuva tita vahelise sideme süvendamisel. Rasedatele suunatud joogatundidesse on kaasatud spetsiaalsed harjutused ja liikumised, mis tugevdavad ühenduses oleku tunnet ning toetavad ema ja lapse omavahelist sidet. Eriti võib sellest abi olla naistel, kelle rasedus kulgeb väga raskelt või kes tunnevad, et neil on kadunud ühendus oma enda kehaga.

Viimaseks võib joogatunnist saada lapseootel naiste ühine tugirühm ja kogukond. On olemas spetsiaalsed rasedate jooga tunnid, mis toimuvad eriti kaasavas ja toetavas õhkkonnas. Ühine joogatund on suurepärane viis olla ühenduses teiste naistega, kes teevad läbi sarnast või isegi samasugust kogemust, jagatud kogemused aitavad luua kuuluvustunde.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et jooga on sünnituseks valmistuvale naisele väga hea abivahend, millega kaasneb terve rida füüsilisi ja vaimseid hüvesid. Sinna hulka kuuluvad suurem painduvus ja rohkem lihasjõudu, vähem stressi ja ärevust, parem ühendus oma kõhubeebiga ning ühtekuuluvustunne teise tulevaste emadega. Seega, miks mitte võtta joogat kui üht abivahendit sünnituseks valmistumisel ning lasta oma kogemusel end meeldivalt üllatada.