Skip to main content

Teadlik meelerahu ehk mindfulness on teadlik enesevaatlus ning oma käesoleva hetke mõtete, tunnete ja kehaliste aistingute märkamine. Oma tähelepanu toomine hetkekogemustele, ilma neile ühtegi hinnangut andmata, aitab vähendada stressi ning kahandada selle kahjustavat mõju vaimsele ja füüsilisele tervisele.

Siin on kolm viisi, kuidas mindfulness stressi vähendab:

1. Mindfulness aitab keskenduda käesolevale. Üks suurimaid stressi põhjuseid on alaline mure kas minevikus toimunu või tulevikus saabuva pärast. Meelerahu aitab keskenduda käsilolevale tegevusele ning sellesse täielikult süüvida, ilma mineviku või tuleviku üle pead murdmata.

2. Mindfulness soodustab lõõgastumist ja rahu. Keskendatuspraktika aitab rahustada närvisüsteemi ja lõdvestada keha, mis omakorda vähendab kogunenud kehalisi pingeid ja stressi. Sügavalt hingates oma hingetõmmetele keskendumine käivitab kehas loomuliku lõõgastumise ja vähendab stressitaset.

3. Mindfulness aitab meil iseend rahulikumalt võtta. Meelerahupraktika suunab meid oma tundeid ja mõtteid vaatlema ilma neile hinnanguid andmata, see omakorda avab ukse iseendaga rahu tegemisele – oleme enda suhtes palju mõistvamad ja enesega leplikumad. Võttes oma kogemusi sellistena nagu need on, väheneb ka stress, mis enamasti on tekkinud kramplikust püüdest kõike kontrolli all hoida.

Mindfulnessi lisamine oma igapäevaellu võib osutuda oodatust lihtsamaks. Väikesed harjutused nagu teadlik hingamine või kogu keha seisundi uurimise meditatsioon mahuvad ära pea igasse ajahetke ning neid saab teha pea igal pool, seega sobivad need nii koju kui tööle. Teadliku meelerahu harjutuste regulaarne tegemine aitab meil arendada oskusi, mida vajame iseseisvaks stressi ja ärevusega toimetulekuks. See omakorda tõstab enesetunnet ning aitab kaasa ka tervise paranemisele.

Kokkuvõtteks võib öelda, et teadlik meelerahu ehk mindfulness on hea abivahend stressi maandamiseks ja oma igapäevaelu kvaliteedi tõstmiseks. Püsides hetkes, säilitades teadlikult lõõgastunud ja rahulikku olekut ning tehes rahu oma enda meelega vähendame ise oma stressitaset ning toetame tervist ja heaolu. Regulaarselt harjutades saab igaüks lisada oma päeva rohkem teadlikku meelerahu ja kogeda selle hüvesid.